O nas

Fab Lab jest rodzajem pracowni, małego laboratorium. Uczestnicy mają niepowtarzalną okazje zapoznać się z nowymi technologiami i narzędziami oraz zasadami prowadzenia projektów. Dla wielu z nas będzie to start do przyszłej kariery zawodowej.

Program ten jest przede wszystkim miejscem kreatywnego myślenia, ale również fabrykacji. Fab Laby posiadają na wyposażeniu urządzenia do cyfrowej produkcji i fabrykacji. W naszej jarocińskiej placówce są dostępne są drukarka 3D, wycinarka laserowa, wiertarki, szlifierki, lutownice, zasilacze laboratoryjne i pewnie wiele więcej w przyszłości. Dzięki nim, możliwe jest stworzenie praktycznie dowolnego przedmiotu czy urządzenia.

Fab Lab pozwala nam na naukę konstruowania urządzeń elektronicznych np. robotów. Jest to miejsce, w którym przy pomocy specjalistów jest możliwa realizacja naszych własnych pomysłów. Stowarzyszenie skupia hobbystów, majsterkowiczów, modelarzy, architektów, artystów, inżynierów, którzy pragną bezinteresownie podzielić się swoją wiedzą z młodym pokoleniem.

Pomysł na stworzenie takiego programu powstał w 2001 roku na amerykańskiej uczelni MIT. Pomysłodawcą takiej idei był Neil Gershenfeld. W Jarocinie, program działa od lutego 2017. Pierwszym zrealizowanym programem były „Ferie z robotami”.

W wakacje 2018, odbyły się zajęcia pod hasłami:

  • uczymy się tworzenia stron internetowych
  • poznajmy laser, uczymy się projektowania
  • budujemy małe roboty
  • poznajemy druk 3D, uczymy się drukować
  • poznajemy tajniki kodowania w języku Arduino.